יוקר המחיה – האם ניתן לנצח אותו בעזרת ייבוא מקביל

מחאת יוקר המחיהיוקר המחיה היה ביטוי חסר משמעות בשבילי בשנת 2011 כשפרצה מחאת הדיור של הצעירים. לא העליתי על דעתי שמחירי המוצרים עולים מדי פעם ללא קשר לעלויות האמיתיות שלהם. בתמימותי, אני מודה, חשבתי שיש חישוב לגבי עלויות מוצר + אחוז רווח הגון, אך לא חזירי, ליצרן. ואילו לקמעונאי תהיינה תוספות של שינוע, אחסון, ורווח הגון. לכן, כל כך קשה לי להבין את המחיר של מנת סלט (ירקות, ברוך, עם לימון ושמן זית) שעולה מעל 72 ₪ כשאני יודעת את מחירי הירקות בסופר (לא אצל המגדל עצמו, ברוך).

בתקופה של מחאת הדיור הזדמנתי לארה”ב והיה לי זמן לבקר בחנויות השונות. בשביל הספורט בדקתי מחירים. אני לא באמת מנהלת רשימות ולפיהן מקבלת החלטות, אלא רק כדי לדעת אם אכלתי אותה או שיחקתי אותה. כך בדקתי בארה”ב, ברשת העממית טארגט (Target), כמה עולה שפתון קולורסטיי של רבלון (Revlon Colorstay). שפשפתי את עיני והרמתי את המשקפיים כדי לוודא ממש מקרוב שאני קוראת נכון. בארץ שלמתי בסופרפארם 120 ₪, ואם הצלחתי למצוא מבצע – 75 ₪. תאמינו לי שמאוד התאמצתי למצוא מבצע כי המחיר לא נראה לי הגיוני.

בטארגט עלה השפתון 4.99 $. על מנת לעגל ולחשב מהר את המחיר כפלתי את שער הדולר כאילו הוא עומד על 4 ₪ לדולר. חישוב שהסתבר כמדויק כי בארה”ב, בסוף הקנייה, יש להוסיף מיסים שונים. אותו המוצר, אותה החברה, אותו הצבע, רק עלה בארה”ב כ- 20 ₪! גם היום, לאחר שנים רבות, כשהאינפלציה דוהרת בארה”ב, הפער במחיר הוא לפחות 100%. שפתון קולור סטיי עולה באמזון 8.90 $ (30 ₪), בטארגט  8.49 $ (36 ₪), ואילו בסופרפארם 69.90 ₪.

דוגמה נוספת היא משחת השיניים המלבינה של חברת ג’ייסון, שהפכה למאוד אופנתית בזמן האחרון – בסופרפארם – 39.90 ₪. בשופרסל המחיר 41.90 ₪, באמזון –  4.99 $, כ- 20 ₪ ללא מבצע.

כשהבנתי את יוקר המחיה ופער המחירים התחלתי לבדוק באינטרנט מה מציעים אתרים שונים. כך פגשתי את הליסטרין 500 מל’ שעלה בסופרפארם 34.90 ₪ ב- KSP ב- 60 ₪ לשישיית בקבוקים (10 ש”ח, ברוך!). היום, כשיוקר המחיה עלה עוד יותר ניתן לקנות בשופרסל ב- 21.90 ₪, ובמבצע 17.90 ₪. ב- KSP אגב, עולה היום 24 ₪ ובמבצע 16 ₪.

עוד יותר קשה להבין את פער המחירים ואת יוקר המחיה כשמדברים על מוצרים ברי קיימא. לתומי חשבתי שיש מחירון של החברה למוצריה. למשל מכונת כביסה של בוש, 7 ק”ג מדגם WAN2006. בחברת א.ל.מ מבקשים 1,805 ₪ במבצע – במקום 1,941 ₪. בחברת סופר אלקטריק לעומת זאת עולה המכונה 1,490 ₪. בשופרסל עלתה המכונה בייבוא מקביל מפולין 1,390 ₪ (היום כבר יותר!). האם לא איכפת לחברת בוש בכמה נמכרים מוצריה? מסתבר שלא.

לכאורה עולה מדברי שהיבוא המקביל מאוד משתלם, אבל מסתבר שיש דברים שונים שצריך לקחת בחשבון חוץ מהמחיר, כפי נראה מהסיפור הבא. חברת השיווק של הייבוא המתחרה הייתה “תמוז שיווק מוצרי חשמל (ש.י.ש) בע”מ.” חברת ההובלה התקשרה כדי לתאם את הובלת המכונות ותאמתי ליום רביעי, בין השעות 10:00 – 14:00. התקשרתי לחברת תמוז לתאם הגעת טכנאי להתקנת המכונות (מכונת כביסה ומייבש). המוקדנית קבעה לי ליום חמישי בין השעות 10:00 – 12:00. נראה היה שהכול מתקתק כמו שעון.

איור לטכנאי מכונותביום רביעי התקשר הטכנאי בשעה 11:30 להגיד שהוא כבר מגיע. לא הבנתי שזה הטכנאי ולא המוביל ולכן התייצב בביתי טכנאי, כשהמכונות עדיין לא הגיעו. אמרתי לו שהוא מוזמן ליום חמישי והוא ענה לי שהוקדמנו. אמרתי לו שלי לא ידוע על כך דבר, והוא ענה לי שיודיע לשירות הלקוחות. המובילים הביאו את המכונות מאוחר יותר. למרות הגשם הכבד שירד שהם לא כיסו את המכונות והמכונה שהייתה למעלה, במקרה מכונת הכביסה, הייתה ספוגת מים.

ביום חמישי, כשלא הגיע כל טכנאי, התקשרתי לשירות לקוחות, שצעקו עלי שאני לא בסדר כי תאמתי ליום רביעי. תאמנו שוב ליום ראשון. אותו הטכנאי הגיע, פרק את האריזה הרטובה של מכונת הכביסה והוציא מתוכה את חוברת ההוראות בעברית כשהיא רטובה כולה. הטכנאי הורה לי ליבש אותה עם מיבש שיער! הוא הסביר לי שאני אצטרך אותה כיוון שאפשרויות ההפעלה על המכונה כתובות בפולנית.

הטכנאי חיבר את צינור הניקוז למקומו וכאשר הגיע לחבר את החשמל גילה שיש בשקע מגן ברקים וירידות מתח. הוא הוציא אותו והסביר לי שהוא כבר ישן  ועלול להזיק למכונה, והציע למכור לי חדש ב- 250 ₪ (37 ₪ ב- KSP, ברוך). לא הסכמתי לרכוש חדש והוא משך בכתפיו. ואז הוא הסתובב אלי והסביר לי שהמכונה דיגיטלית באופן מלא, מה שאומר שיש לה בין 3 – 5 קריאות לתיקון בשנה, “בדוק סטטיסטית.” (מכרו לי מכונה זבל, ברוך?) לכן, הוא מציע לי להרחיב את האחריות שיש לי לשנה לחמש שנים בעלות של 68 ₪. מפתה מאוד, אבל אז שאלתי אם זה לכל חודש והוא ענה שכן. כלומר, 816 ₪ לשנה! הוא יכול להוריד מעלות הביטח את מחיר מגן הברקים! באתר של שופרסל אגב, יש הרחבת אחריות ל- 2 שנות אחריות נוספת בעלות של 199 כולל מע”מ.

סירבתי לעשות ביטוח או הרחבת אחריות והטכנאי אמר בכעס שהוא סיים, ושאל האם הוא יכול לעשות משהו נוסף בשבילנו. אמרתי לו שהוא אמור להתקין גם את מייבש הכביסה ושאלתי אותו אם הוא יכול לעזור לנו להעלות את המייבש על מכונת הכביסה. הוא הכריז שהוא לא יכול להעלות את המייבש. הוא פרק בזעם את האריזה. הודיע לי שיש לי אפילו מדבקה בעברית כדי להדביק על הפולנית שבה כתובות אפשרויות ההפעלה (לא הייתה מדבקה כזאת במכונת הכביסה, ברוך). הוא אמר לי שצריך לחבר לחשמל, ויצא מהבית בריצה. נשארתי עם טעם רע בפה מהשירות ועם מכונה בפולנית! אבל ניצחתי את יוקר המחיה! 😥

זאת איננה הפעם הראשונה שהטכנאים המרכיבים מנסים למכור לי הרחבת אחריות או מוצרי מגן שונים במחירים מופקעים כשהם מנסים לעשות רווח קל. אינני מאשימה אותם, אלא את חברות הייבוא והשירות שהפכו את הטכנאים המתקינים לאנשי מכירות ומבקשות / מאפשרות להם לעשות זאת.

הסקת המסקנות מכל הסיפורים שסיפרתי היא שגם ייבוא מקביל איננו הפתרון האידאלי ליוקר המחיה. נראה לי שחברות המסחר מתישות אותנו בצורך לעשות סקר מחירים בכל קנייה, החל ממשחת השיניים וכמובן, במכשירים גדולים ויקרים. כמובן שצריך גם לשים לב שלא לפול לתוך הונאה כשהמחיר “זול מדי.” אבל לפעמים קשה לי מאוד לבלוע את המחיר המופקע ואני מחליטה פשוט לקנות באינטרנט. האמת פשוט זה לא, כי צריך לקחת בחשבון את מחיר ההובלה, אם יש מיסים שצריך להוסיף למחיר, ואפילו ערך הדולר שלפיו קונים.

למרות שכבר הפנמתי את המחירים המטורפים בארץ לחץ הדם שלי עדיין קופץ לגובה מפעם לפעם כשהמחיר בארץ יקר במידה מרגיזה במיוחד. הדוגמה האחרונה שלי היא נושא החזיות. הייתי רוכשת את החזיות שלי בביקורי באנגליה והמחיר היה חצי מהמחיר בארץ. מאז שפרצה הקורונה והביקורים באנגליה נדירים נאלצתי לקנות בארץ. המחירים מתחילים ב- 350 ש”ח ומעלה. בדיקה קצרה באתר האינטרנט של מרקס אנד ספנסר גילתה לי מחירים שמוצגים בעברית, כשהיקרה ביותר עולה 96 ש”ח, ויש גם מבצע על שלוש חזיות. עלות משלוח 50 ש”ח. בדקתי גם באתר של באלי, החזיה הכי נוחה שיש לי, וגיליתי שהמשלוחים הם רק לכתובת בארה”ב והסה”כ יהיה 35 $. ב”משביר לצרכן” היא עלתה לי 400 ש”ח! אז קניתי במרקס אנד ספנסר והן הגיעו לפי הדגם, המספר והצבעים שבחרתי! לפעמים לא כדאי לוותר.

סייפא: “ניחוש אינו עולה ביוקר – פרט למקרה שהוא לא נכון.” קונפוציוס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Are you human ? האם אתה בן אדם *