משחקי מחשב לשימור ושיפור הזיכרון והחשיבה

זמן קריאה: 6 דק’

Board games משחקי חשיבה של פעםעל חשיבותו של המשחק לילדים נכתב רבות. בשנים האחרונות גילו שהמשחק הוא אחד מ”משמרי ומשפרי הזיכרון,” גם אם יש על כך ויכוח. המשחק מהווה מעיין “תרגיל התעמלות למוח.” כך למשל התשבץ, המצריך גם זיכרון טוב וגם ידע. אין צל של ספק שתשבץ ממוחשב יכול להיות נעים מאוד כיוון שקל מאוד לבצע בו תיקונים ואפשר גם לבקש בדיקה מיידית או לאחר סיום התשבץ. באנגלית יש אינספור תשבצים לפתירה. בעברית משום מה ההיצע דל ביותר. לכן, דווקא תשבצי המתמטיקה חוגגים בעברית והם מצריכים אסטרטגיות וחשיבה עמוקה למילוי התשבץ. לדוגמה – סודוקו, ותשבץ ה- 2048, שעליהם כבר כתבתי.

אנחנו נוטים להשקיע בנראות שלנו. נשים משקיעות זמן רב בשיפור ההופעה החיצונית שלהן, גם בעזרת לבוש אופנתי וגם בעזרת טכניקות העלמת קמטים למיניהן. גברים משקיעים זמן בעיקר בחיטוב הגופני, שמשפר אפילו את המראה של חולצת טי-שרט פשוטה. עם השנים הגבולות הללו היטשטשו והיום ניתן למצוא בחדר כושר גם נשים ואצל הפלסטיקאי והקוסמטיקאית גם גברים. אחד המקומות שאותות הזמן לא נראים בהם באופן חזותי, ולכן הוא מוזנח עד שהמציאות טופחת על פנינו, הוא הבריאות הגופנית. אמנם רובנו מודעים לנושא האכילה הבריאה (יש שמשקיעים גם בזה, ברוך,) אך עד שלא מרגישים שהמוח כבר לא חד כפי שהיה, אף אחד לא נותן את דעתו על שיפורו של המוח או לפחות שימורו.   

הזיכרון memoryבארצות הברית, בה אחוז האוכלוסייה המזדקנת גדול יותר מאשר בישראל, בעוד אחוז הילודה קטן בחצי, יש מודעות גדולה לכוחה של האוכלוסייה הזו ולצרכיה. פיתוח החשיבה ושימור הזיכרון הוא אחד מהנושאים הנמצאים בראש המחקר המדעי. כרגע המחקר המדעי מחפש פתרונות רפואיים, תרופות להאטת הזדקנות תאי המוח, לטיפול במחלות דמנטיות ואף למניעתן. במקביל, גם אם בפחות משאבים, קמות בארצות הברית חברות מסחריות המציעות פתרונות לפתוח החשיבה והזיכרון בצורה מקוונת. האינטרנט מאפשרת לכולנו להשתמש באתרים אלה, גם אם אינם דוברים עברית. 

חברה, המייצרת משחקי מחשב לשימור ושיפור החשיבה והזיכרון, היא החברה האמריקאית Lumicity. בפרסומים שלה טענה החברה שהמשחקים שלה ותכנית האימון שלה “יכולים לעזור למשתמשים לבצע ביצועים טובים יותר בעבודה ובבית הספר, ולהפחית או לעכב ליקוי קוגניטיבי הקשור לגיל ולמצבים בריאותיים חמורים אחרים.” בשנת 2016 נקנסה החברה על ידי סוכנות הסחר ההוגן האמריקאית (FTC), שתפקידה לאכוף אמת בפרסום, בסך 2 מיליון דולרים, כיוון שהטענות שלהם לשיפורים הבריאותיים הינן חסרות יסוד. ולמרות זאת, יש באתר משחקים נחמדים וניתן לשחק באתר ללא דמי מנוי כאשר האתר מגביל את מספר המשחקים האפשריים ליום. האתר טוען שיש לו 60 מיליון מנויים משלמים והוא עושה שימוש בנתוני המשחק לשימור ושיפור המשחקים.    

חברות רבות מציעות תכניות לתרגול ופתוח החשיבה כשיש אפשרות חינמית מוגבלת ואילו בדמי מנוי חודשיים או שנתיים תתאפשר הגישה לכל המשחקים והתוכנה תזכור את האימונים שכבר בצענו. לדוגמה, חברת Cognifit, שנוסדה על ידי פרופ’ שלמה ברזניץ. ברזניץ הוא דוקטור לפסיכולוגיה ומייסד “המכון לחקר הלחץ הפסיכולוגי” באוניברסיטת חיפה. הוא כיהן כרקטור האוניברסיטה והיה חבר כנסת מטעם מפלגת קדימה. החברה יצרה שותפויות אסטרטגיות עם בתי חולים ומוסדות מחקר ברחבי העולם ומפתחת פתרונות להערכת המצב הקוגניטיבי ולאימון המוח לעזרת המחקר המדעי. 

קיימות בשוק המשחקים לשיפור ושימור המוח חברות רבות נוספות כגון: NeuroNation שדורשות רישום, אך חלק מהתרגול חינמי, או Happy-neuron שגם היא דורשת רישום. חברת דזל מדיה מהולנד, מפתחת, גם היא, משחקי חשיבה וזיכרון וניתן לשחק בחלקם בחינם באתר BrainGymmer. גם באתר זה יש אופציה למנוי. רוב משחקי החברות האלה מתיימרים לשפר ולשמר את הסוגים השונים של הזיכרון: הזיכרון החזותי, הזיכרון המילולי, הזיכרון המרחבי, ואת יכולות הריכוז ומהירות התגובה. אני משתמשת במילה “מתיימרים” כיוון שהיכולת המוכחת של המשחקים השונים מוטלת עדיין בספק. אם אחת מהחברות הייתה עושה פריצת דרך מדעית מוכחת היינו כולנו שומעים על החברה, כפי שקרה עם החיסון של חברת פייזר, ששמה הולך לפניה בנושא החיסונים. 

משיק חשיבה ואסטרטגיה מקוון - צוללותהמשחקים המקוונים התחילו עם הולדתו של המחשב בשנות ה- 50 והם היו טקסטואליים ונשלטו בעזרת פקודות. באמצע שנות השמונים הפכו משחקי המחשב לגראפיים ואף נוסף להם צבע, שהלך והתפתח עד לימינו. גם עכבר המחשב ומסך המגע תרמו להתפתחות, עד שרוב משחקי הלוח השכיחים בעולם הנייר, הפכו להיות משחקי חשיבה מקוונים. ניתן למצוא ברשת את משחקי הפאזלים להרכבה ברמות שונות של קושי, את האיקס מיקס דריקס המפורסם, מצא את ההבדלים,  ואפילו את המונופול.

אחת מהחברות שנתנו דחיפה חזקה למשחקי המחשב הייתה חברת אדובי, שרכשה את חברת מקרומדיה שפתחה סרטי אנימציה והיא הפכה אותה לשפת הפלאש. הפלאש אפשר יצירת משחקים יפהפיים וכך גברה גם תפוצתם. בניסיון לאחד סטנדרטים בין מסכים שונים החליטו חברות הטכנולוגיה להסיר את האפשרות להריץ את תוכנת הפלאש בדפדפנים. כתוצאה, רוב המשחקים עשו הסבה, אך הם אינם יכולים להתחרות עם היופי והקסם שהיה למשחקי הפלאש. קיימים היום תוספות שעוקפות מכשלה זו. לדוגמה, משחק הצוללות, שהיה מעביר שיעורים משעממים בעניין רב (דף משובץ, ברוך.) המשחק קיים בשתי גרסאות, האחת, הרגילה השולטת היום, ובאותו העמוד, יש קישור לגרסת הפלאש המרהיבה. כדי להפעיל גרסה זו יש להוריד את תוסף ה- Ruffle – Flash Emulator, המדמה את התוכנה הישנה. הוא קיים גם לכרום וגם לאינטרנט אקספלורר, או אדג’. הקישור הוא לתוסף כרום. 

בניגוד לחברות המנהלות “סרגל מאמץ” לגבי ההתפתחות והשיפור של הזיכרון, המשחקים החינמיים הם כיפיים ומאפשרים לנו בחירה לפי מצב הרוח והחשק. אתר המציע את מיטב משחקי הדפדפן החינמיים המתאימים לילדים ולמבוגרים כאחד הוא Improve Memory. האתר הוא מלכ”ר שמציג משחקים אינטראקטיביים שיכולים להיות מרגיעים, ומהנים. אין באתר התיימרות לשיפור או לשימור הזיכרון ויחד עם זאת יש בו יחידה שלמה של “משחקי זיכרון.” אחד מהמשחקים באתר הוא המשחק הוותיק והאהוב משנות ה- 90 הוא הטרוניקס (Tronix.) במשחק זה יש יש להתיר סבך של קווים המחוברים זה לזה. כל קו מחובר לשתי נקודות. מטרת המשחק היא להזיז את הנקודות עד שאף קו לא יחצה את חברו. המשחק פשוט ללמידה, אבל יכול להיות די מאתגר. המשחק גם מאוד ממכר, ואפשר בקלות לשחק בו שעות. 

משחק אחר לפתוח החשיבה התלת-מימדית הוא ה- Slide, ומקבילו, הוותיק יותר, הוא משחק ה”אינסטלטור.” בשני המשחקים צריך לחבר צינורות ומיפרקים כשהמשימה, בשניהם, היא ליצור מסלול רציף. ה- Slider הוא משחק מופשט יותר ואילו האינסטלטור, כשמו כן הוא, יש לחבר צינורות כדי לאפשר את זרימת המים מהברז הפתוח אל הביוב. קל מאוד ללמוד את שני המשחקים, אך רמות הקושי עולות ככל שעולים ברמות. ישנם סוגים שונים של משחקי אינסטלטור, כשבחלק יש צינורות עודפים שמסיחים את הדעת, בחלק משחקים על זמן, המים מתחילים לזרום ועל השחקן לחבר את הצינורות לפני שהמים נשפכים. המשחק המקושר למעלה דורש גם התאמת כיוון הזרימה – יש להקליק על הצינור עד שכיוון הזרימה הוא מהברז אל הביוב.

סייפא: “משחקים משמנים את גלגלי הגוף והשכל” בנג’מין פרנקלין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Are you human ? האם אתה בן אדם *