רישיון נהיגה – אין חדש תחת השמש

רכב אוטונומי - לא צריך רישיון נהיגהרישיון נהיגה מבחינתי מיותר בהחלט. תנו לי מכונית אוטונומית ואצלח את בורות תל אביב. איך לא חשבו על זה עד עכשיו? אני יודעת שהתירוץ הוא שהטכנולוגיה עדיין לא הבשילה. אז עכשיו כשהטכנולוגיה מבשילה לא אצטרך עוד רישיון נהיגה. לדאבוני, חשיבה חיובית לא תמיד עושה מציאות. המציאות היתה שמגיל ארבעים יש לבצע בדיקת עיניים על מנת לחדש רישיון נהיגה. לכאורה זה נשמע הגיוני, העיניים מתבגרות. אבל במחשבה קצת יותר מעמיקה, האם מישהו מתנה את חידוש רישיון הנהיגה של מרכיבי המשקפיים בבדיקת עיניים על מנת לוודא שהמשקפיים שלהם מותאמים למצב העיניים? אז למה ממתבגרים בני ארבעים כן? שלא לדבר על מה שקורה לבני השבעים ומעלה.

אולי כי הדעה הרווחת היא שאנשים מתבגרים מאבדים את היכולות שלהם וכשהם הופכים לקשישים גם אנחנו בני המשפחה מתנהגים בחוסר אמון. כשהמבוגר אומר, או רומז, שמתנהגים אליו לא טוב (מרביצים, מקללים ואפילו מכים, ברוך) קשה לנו להאמין. בכל המקרים האחרונים שמתפרסמים בעיתון אומרים בני המשפחה שהם לא האמינו שמה שההורה המבוגר אומר יכול להיות. זו אמנם גישה אופטימית לטבע האדם, אבל היא יושבת בדיוק על הדעה שהמבוגר קצת לא מבין, לא זוכר, לא יודע וכו’.

ריישיון הנהיגה מותנה בבדיקת ראיהכחצי שנה לפני מועד חידוש הרישיון (יום ההולדת, אם לא ידעת ברוך) מקבלים הודעה ממשרד הרישוי שרק אחרי שבדיקת העיניים תגיע אליו ישלח טופס התשלום, שהרי יכול להיות שאתה ממש עיוור ולא הרגשת עד עכשיו! עוד לא הספקתי לקרוא וכבר התקשרו אלי מסופר-פארם. יש להם מחלקת אופטיקה שעושה את הבדיקה בחינם. בצעתי את הבדיקה והוסבר לי שהם מעבירים את התוצאות ישירות למחשבי משרד הרישוי. הללויה! עולם ללא נייר, מחשב מדבר עם מחשב. ימי המשיח, ברוך!

אבל החמור של המשיח קצת צולע, לא קבלתי טופס תשלום. חודשיים לפני המועד התקשרתי למשרד הרישוי. לאחר 40 דקות של המתנה ענתה לי המוקדנית ואמרה שאין שום בעיה, אם לא קבלתי את דף התשלום, היא רואה שעשיתי בדיקת עיניים, אני יכולה לשלם באינטרנט או אצלה. מיד שלפתי את כרטיס האשראי ושלמתי את האגרה.

חודש לפני יום ההולדת התחלתי לדאוג על באמת. אז התקשרתי שוב למשרד הרישוי ואחרי עוד … דקות ענתה לי המוקדנית ואמרה שהיא לא רואה שום בעיה וזה בטח בדרך אלי, ומלמלה שחבל ששילמתי באינטרנט כי ככה אין לי טופס תשלום, שמשמש גם כרישיון זמני. אחרי שבוע נוסף ראיתי באתר משרד הרישוי ש”אם מסיבה כלשהי לא קיבלתם את הרישיון הקבוע בתום חודשיים, פנו למוקד השירות של הזכיין:  דפוס שקד” ומספר טלפון. מיד התקשרתי לדפוס שקד. לאחר … דקות ענה לי מוקדן שאמר שהרישיון נשלח לכתובת המגורים שלי ואם עדיין לא הגיע אז אולי אני יכולה לתת לו כתובת אחרת. נתתי.

שבוע לפני יום ההולדת ידעתי שהרישיון לא יגיע. לאחר … דקות ענתה מוקדנית משרד הרישוי שניתן להוציא רישיון זמני בעמדות שירות עצמי שמוצבות במספר סניפים של סופר-פארם. אז רצתי להוציא רישיון זמני. למחרת בבוקר אני קוראת בעיתון שהיה מכרז של משרד הרישוי להפקה ומשלוח של רישיונות נהיגה. במכרז זכה דפוס שקד, אך דפוס בארי, שהיה הזכיין הקודם, לא השלים עם אבדן הזכיינות וערער על תוצאות המכרז. בית המשפט קבל את הערעור ועכשיו הוא חזר להיות הזכיין.

שבוע אחרי יום ההולדת איבדתי את הסבלנות. לאחר … דקות עונה לי המוקדנית כי מבחינתה הכול בסדר והייתי צריכה לקבל את הרישיון זה מכבר ונותנת לי את מספר הטלפון של דפוס בארי. אחרי … דקות של מוסיקת גיטרה צורמת במיוחד עונה לי המוקדנית של בית הדפוס ומרגיעה אותי שהרישיון יוצא לדרך ויגיע תוך שבועיים. שבוע אחרי מגיע בדואר לכתובת המגורים רישיון נהיגה. הללויה, לא אלמן ישראל. שבוע אחרי מגיע רישיון נהיגה נוסף לכתובת המגורים. ומה עם זה שנשלח לכתובת האחרת?

ומה נשתנה מאז? לתומי חשבתי שאחרי שנגמר בלאגן המכרזים הפוסט שלי לא יהיה רלוונטי יותר. שלושה חודשים אחרי, אישי עשה את בדיקת העיניים וחיכה לקבלת דרישת התשלום. חודש לפני הזמן התקשרתי למשרד הרישוי, שהרגיע אותי- יש זמן, זה כבר נשלח! אז חיכיתי. שבוע לפני, התקשרתי שוב – אבל זה כבר נשלח – אמרו. השתמשתי בהסקת המסקנות מהפעם הקודמת ויומיים לפני שפג תוקפו של הרישיון הלכתי לסניף הסופרפארם, שילמתי בכרטיס אשראי וקבלתי את הקבלה המשמשת כרישיון זמני. היום גם זה לא אפשרי. יומיים לאחר התאריך קבלתי את דרישת התשלום. לאחר שבועיים קבלתי גם את הרישיון הקבוע!!!

רוכבת אופניים - לא צריך רישיון נהיגהעברו הימים והשתנו הזמנים. יום אחד אישי מקבל הודעה שעליו לחדש את הרישיון. אבל לא עברו 10 שנים מאז שחידשנו, אומר לעצמו אישי ושוכח מזה. ערב הנסיעה לארה”ב בודק אישי את רישיון הנהיגה ומגלה שהוא לא בתוקף. הכיצד? מסתבר, שעם הגיע האדם לגיל 70 פג תוקף הרישיון אלא אם יחדשו, כלומר: בדיקת עיניים, בדיקת רופא וכמובן – תשלום נוסף. ואז – ישלח את הטפסים בדואר ישראל וימתין. לקראת יום ההולדת יקבל מתנה ממדינת ישראל את רישיון הנהיגה החדש שלו ותוקפו יהיה רק ל- 5 שנים. יש הגיון בדרישת בדיקות תכופות יותר, אבל מה ההגיון בדרישת תשלום כפול? עם ירידת ההכנסות (יציאה לפנסיה, ברוך) דווקא מוכפל מחיר הרישיון?

עברנו אצל כל הרופאים התקשרנו מיד למשרד הרישוי לקבוע תור דחוף לחידוש רישיון. בחולון (זה תל אביב של משרד הרישוי) נתנו לנו תור לעוד שבועיים ולא עזרו כל ההסברים שאין לנו שבועיים כי אנחנו נוסעים. בצר לי עליתי באינטרנט לאזור קביעת תור למשרדי הרישוי. ברמת גן יכולתי לקבוע תור לעוד עשרה ימים, בבני ברק – לעוד שבוע, ובנתניה לעוד יומיים. אז קבענו תור לנתניה. נסענו, נתנו את הטופס והסברנו את המצוקה. אמרו לנו שבעוד יומיים נוכל לקבל את רישיון הפלסטיק בנמל התעופה בן גוריון אם נבקש בזמן תשלום האגרה. אז שילמנו עוד כמה מאות שקלים מס מהירות, ובקשנו. נסענו לשדה התעופה וגם קבלנו! הללויה!

בינתיים גיליתי שוועדת הכספים של הכנסת החליטה ש”בתום חידוש תקופות הרישיון לנהג חדש ונהג צעיר, יוארך רישיון הנהיגה עד לגיל 70 בעלות חד פעמית של 510 ₪.” בשום מקום לא הצלחתי למצוא כמה יעלה החידוש כל חמש שנים מעבר לגיל 70. ואם אתם מעל גיל 80 החידוש יעשה כל שנתייםוגם במקרה הזה לא הצלחתי למצוא כמה זה יעלה. אם יש לכם מידע, קוראים יקרים, אתם מוזמנים לכתוב בתגובות.

סייפא: כפי שאמר קהלת (א’, ט’): “מַה-שֶּׁהָיָה הוּא שֶׁיִּהְיֶה וּמַה-שֶּׁנַּעֲשָׂה הוּא שֶׁיֵּעָשֶׂה וְאֵין כָּל-חָדָשׁ תַּחַת הַשָּׁמֶשׁ”.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Are you human ? האם אתה בן אדם *