הראשון בספטמבר

New year1כל שנה, כשהתחילה שנת הלימודים, בראשון בספטמבר, היתה לי הרגשה של ראש השנה, של הזדמנות להתחלה חדשה, גם כשראש השנה עצמו חל בסוף ספטמבר. יש משהו בתאריך המדוייק והקבוע הזה. האמת היא שראש השנה עצמו חל גם הוא בתאריך קבוע – א’ בתשרי כמובן. אבל רובנו חיים היום לפי לוח השנה הלועזי ולפיו – אין לראש השנה תאריך קבוע.

הראשון בסמפטמבר הפך גם לסמל להתחלת הסתיו (גם כשבחוץ 35 מעלות); כבר הפציע החצב ויחד איתו הפציעה התקווה להתקררות הקרובה (עוד חודשיים כן?); בשמיים התחילו להופיע עננים – של חמסין (אלא מה?); החופש הגדול הסתיים ואיתו גם כל הקיטורים של ההורים והסבים והסבתות – למרות שהחגים תכף מגיעים (ושוב חופש?); וכמובן – התחלת שנת הלימודים.

גם השנה סוף אוגוסט ותחילת ספטמבר לא כל כך שונים. שוב מדברים על חצבים. החזאים בטלוויזיה מבטיחים, כל אחד בתורו, שהנה-הנה זה נגמר. ויש עננים (מי אמר טיפטופים?) ויש גם חום, שהשנה עוד הגדיל לעשות. כבר עסוקים במי מארח את מי, ומי מביא מה, ומתי. ובארה”ב, פצחה השנה החדשה כבר בשבוע שעבר בחלק מבתי הספר, והשבוע – מתחילים המאחרים. ושם מדברים כבר על אל-נינו שהשנה יהיה יותר גרוע מתמיד ובמערב התיכון (The Mid East) זה גורם לאנשים לחלום שאולי דווקא אצלם, השנה, החורף יהיה פחות קשה.

מרגישים תכונה באויר. הילדים המתרגשים לקראת בית הספר, גם אלה ששונאים את בית הספר. ההורים מאושרים לחזור לשגרה, והנה באים החגים, התחלה חדשה, תקוות חדשות ואולי גם שינויים טובים. כולם כבר מתכננים את ארוחות החג וגם את חופשות החג. טיולי הסליחות כבר בעיצומם ותקיעות השופר כבר בדרך.

אז לכבוד השנה החדשה זו שתתחיל ב-1 בספטמבר וזו שתתחיל ב- 14 בו, אני רוצה לברך את כל קוראי בשנת שקט, כיוון שהשלום לא תלוי רק בנו; בשנת בריאות, שנזכור לשמור על עצמנו: לא לאכול את מה שאסור וללכת סוף-סוף לחדר כושר; בשנה פוריה, שתביא איתה הרבה הצלחות; בשנה טובה, שתעזור לנו להיות יותר טובים האחד לשני.

סייפא – אהבת חינם כבר אמרנו? שנה טובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Are you human ? האם אתה בן אדם *